Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

//Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

  • odszkodowanie powypadkowe

Kiedy należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla kierowców. To z tego ubezpieczenia wypłacane jest odszkodowanie komunikacyjne dla ofiary wypadku. Osobie, która doznała szkody osobowej w wyniku wypadku samochodowego przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy tego wypadku. Rekompensata może przysługiwać nawet osobom współwinnym wypadkowi. Aby móc liczyć na wypłatę odszkodowania komunikacyjnego należy spełnić kilka warunków i należy działać już zaraz po wypadku.

Co zrobić zaraz po wypadku samochodowym?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc w pierwszej kolejności należy się upewnić czy nikt nie ucierpiał w wypadku i ewentualnie wezwać karetkę dzwoniąc na nr 112 lub 999. Należy również rozważyć wezwanie innych służb w celach bezpieczeństwa. Przy dochodzeniu odszkodowania bardzo ważne jest zapewnienie kompletnej dokumentacji. Dlatego też należy działać od razu. Warto udokumentować miejsce wypadku, robiąc zdjęcia, np. telefonem komórkowym.  Jeżeli sprawca nie chce przyznać się do winy, na miejsce wypadku należy wezwać Policję. Jeżeli nikt nie ucierpiał, a sprawca przyznaje się do winy, często wystarczy oświadczenie podpisane przez obie strony.

Jakie dane sprawcy kolizji są potrzebne, aby uzyskać odszkodowanie?

Zaraz po wypadku ze sprawcą należy spisać oświadczenie, w którym zawarte będą takie informacje jak dane osobowe sprawcy wypadku (imię i nazwisko, adres zameldowania i zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego), numery rejestracyjne pojazdów, dokładny opis zdarzenia i zniszczeń oraz NUMER POLISY OC SPRAWCY. Te wszystkie dane są niezbędne przy uzyskiwaniu odszkodowań komunikacyjnych. Warto mieć zawsze ze sobą uniwersalny druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Taki druk możesz pobrać lub wydrukować ze strony Rzecznika Ubezpieczonych. Na wszelki wypadek warto wozić go ze sobą wraz z dowodem rejestracyjnym.

Do kogo zgłosić się po odszkodowanie?

Wiele osób, które zadaje sobie pytanie jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne po wypadku samochodowym, nie zdaje sobie sprawy z tego, że o odszkodowanie po wypadku wnioskuje się do firmy, która ubezpiecza sprawcę. Po to między innymi potrzebny jest numer polisy ubezpieczeniowej OC sprawcy, aby wiedzieć do kogo zgłosić szkodę. Osoby, które nie dysponują czasem mogą zgłosić szkodę do swojego adwokata, aby kompleksowo poprowadził sprawę na etapie przedsądowym i/lub sądowym.

Możesz sprawdzić jak możemy Ci pomóc.

Aby samodzielnie zgłosić wniosek o wypłatę odszkodowania należy skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem ubezpieczyciela sprawcy. Następnie należy złożyć odpowiedni wniosek, w którym zawarte będą wszelkie informacje z oświadczenia powypadkowego. Jeżeli ucierpiałeś w wypadku zostaniesz poproszony o okazanie dokumentacji medycznej i/lub wezwany na komisję lekarską w celu zbadania obrażeń. Po kilku dniach od złożenia wniosku powinien się z Tobą skontaktować również rzeczoznawca w celu dokonania oględzin pojazdu. Ważne jest, aby nie dokonywać żadnych napraw przed wizytą rzeczoznawcy, niech zobaczy zniszczenia takimi jakie one są. Warto zaznaczyć, że ubezpieczyciele często zaniżają wartość wypłat z tytułu odszkodowań.

Gromadź dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania

Jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne po wypadku samochodowym? Trzeba być bardzo dokładnym i skrupulatnym. Dochodząc odszkodowania należy zapewnić kompletność informacji oraz dokumentów. Każdy dokument może stanowić ważny dowód w sprawie, a jego brak może zaważyć na wysokości odszkodowania lub nawet o jego wypłacie. Poza wspomnianym już wspólnym oświadczeniem o zdarzeniu drogowym, zaraz po wypadku należy uzyskać protokoły z interwencji Policji, służb medycznych oraz innych służb. Jeżeli doznane obrażenia wymagają pobytu w szpitalu należy odebrać wszelką dokumentację medyczną (historia choroby, karty wypisowe, karty zabiegowe, skierowania, zwolnienia, recepty itp.). Należy zachować wszelkie rachunki związane wypadkiem, pobytem w szpitalu, rehabilitacją leczeniem itd. Jeżeli ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania albo zaproponował za niską kwotę, zachowaj korespondencję. Będzie ona potrzebna na późniejszym etapie w sądzie.

Wysokość odszkodowania po wypadku samochodowym

Osoby poszukujące odpowiedzi na pytanie, jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne po wypadku samochodowym, chcą wiedzieć przede wszystkim, jakie odszkodowanie mogą otrzymać. Podstawą obliczania odszkodowania jest zakres obrażeń, ale pod uwagę brane są również inne czynniki np. wiek i dotychczasowy stan zdrowia. Wysokość rekompensaty pieniężnej za wypadek komunikacyjny ustalana jest na podstawie tabeli zawartych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 roku. Proponowane kwoty odszkodowania komunikacyjnego mogą się różnić ze względu na to, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują również swoje własne tabele.

2018-04-17T13:22:42+00:00 14 Kwiecień, 2018|