Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

//Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Kiedy należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla kierowców. To z tego ubezpieczenia wypłacane jest odszkodowanie komunikacyjne dla ofiary wypadku. Osobie, która doznała szkody osobowej w wyniku wypadku samochodowego przysługuje odszkodowanie z OC sprawcy tego wypadku. Rekompensata może przysługiwać nawet osobom współwinnym wypadkowi. Aby móc liczyć na wypłatę odszkodowania komunikacyjnego należy spełnić kilka warunków i należy działać już zaraz po wypadku.

Co zrobić zaraz po wypadku samochodowym?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc w pierwszej kolejności należy się upewnić czy nikt nie ucierpiał w wypadku i ewentualnie wezwać karetkę dzwoniąc na nr 112 lub 999. Należy również rozważyć wezwanie innych służb w celach bezpieczeństwa. Przy dochodzeniu odszkodowania bardzo ważne jest zapewnienie kompletnej dokumentacji oraz informacji, dlatego, jeżeli dojdzie do wypadku należy działać od razu. W dzisiejszych czasach niemal każdy może zrobić zdjęcie telefonem komórkowym. Warto zrobić dokładną dokumentację zdjęciową. Jeżeli sprawca nie chce przyznać się do winy na miejsce wypadku należy wezwać Policję. Jeżeli nikt nie ucierpiał, a sprawca przyznaje swoją winę, często wystarczy oświadczenie podpisane przez obie strony.

Jakie dane sprawcy kolizji są potrzebne, aby uzyskać odszkodowanie?

Zaraz po wypadku ze sprawcą należy spisać oświadczenie, w którym zawarte będą takie informacje jak dane osobowe sprawcy wypadku (imię i nazwisko, adres zameldowania i zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego), numery rejestracyjne pojazdów, dokładny opis zdarzenia i zniszczeń oraz, co bardzo ważne NUMER POLISY OC SPRAWCY. Te wszystkie dane są niezbędne przy uzyskiwaniu odszkodowań komunikacyjnych. Warto mieć zawsze ze sobą uniwersalny druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Taki druk możesz pobrać lub wydrukować ze strony Rzecznika Ubezpieczonych. Na wszelki wypadek warto wozić go ze sobą z dowodem rejestracyjnym albo w portfelu.

Do kogo zgłosić się po odszkodowanie?

Wiele osób, które zadaje sobie pytanie jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne po wypadku samochodowym , nie zdaje sobie sprawy z tego, że o odszkodowanie po wypadku wnioskuje się do firmy, która ubezpiecza sprawcę. Po to między innymi potrzebny jest numer polisy ubezpieczeniowej OC sprawcy, aby wiedzieć do kogo zgłosić szkodę. Osoby, które nie mają dużo wolnego czasu mogą zgłosić szkodę do swojego adwokata, aby kompleksowo poprowadził sprawę na etapie przedsądowym i/lub sądowym. Wielu poszkodowanych korzysta z usług naszych prawników. Zajmujemy się skutecznym odzyskiwaniem odszkodowań komunikacyjnych w Warszawie. Możesz sprawdzić jak możemy Ci pomóc odpowiadając na pytania dotyczące wypadku komunikacyjnego. Aby samodzielnie zgłosić wniosek o wypłatę odszkodowania należy się kontaktować bezpośrednio z przedstawicielem ubezpieczyciela sprawcy. Następnie należy złożyć odpowiedni wniosek, w którym zawarte będą wszelkie informacje z oświadczenia powypadkowego, informacje o służbach, które przybyły na miejsce itp. Jeżeli ucierpiałeś w wypadku zostaniesz poproszony o przekazanie dokumentacji medycznej i/lub wezwany na komisję lekarską w celu zbadania obrażeń . Po kilku dniach od złożenia wniosku powinien się z Tobą skontaktować również rzeczoznawca w celu dokonania oględzin pojazdu. Ważne jest, aby nie dokonywać żadnych napraw przed wizytą rzeczoznawcy, niech zobaczy zniszczenia takimi jakie są. Warto zaznaczyć, że ubezpieczyciele często zaniżają wartość wypłat z tytułu odszkodowań. W takich przypadkach również pomagają nasi prawnicy specjalizujący się w odszkodowaniach komunikacyjnych.

Gromadź dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania

Jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne po wypadku samochodowym? Trzeba być bardzo dokładnym i skrupulatnym. Dochodząc odszkodowania należy zapewnić kompletność informacji oraz dokumentów. Każdy dokument może stanowić ważny dowód w sprawie, a brak jakiegoś dokumentu czy informacji może zaważyć o wysokości odszkodowania lub w ogóle o jego wypłacie. Poza wspomnianym już wspólnym oświadczeniem o zdarzeniu drogowym, zaraz po wypadku należy uzyskać protokoły z interwencji Policji, służb medycznych oraz innych służb. Warto zrobić dokładne zdjęcia miejsca zdarzenia. Jeżeli obrażenia wymagają pobytu w szpitalu należy odebrać wszelką dokumentację medyczną (historia choroby, karty wypisowe, karty zabiegowe, skierowania, zwolnienia, recepty itp.). Należy zachować wszelkie rachunki związane wypadkiem, pobytem w szpitalu, rehabilitacją leczeniem itd. Jeżeli ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania albo zaproponował za niską kwotę, zachowaj korespondencję. Będzie ona potrzebna na późniejszym etapie w sądzie.

Wysokość odszkodowania po wypadku samochodowym

Osoby poszukujące odpowiedzi na pytanie jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne po wypadku samochodowym, chcą wiedzieć przede wszystkim, jakie odszkodowanie mogą otrzymać. Podstawą obliczania odszkodowania jest zakres obrażeń poszkodowanej osoby, ale pod uwagę brane są również inne czynniki (np. wiek poszkodowanego, dotychczasowy stan zdrowia). Wysokość rekompensaty pieniężnej za wypadek komunikacyjny ustalana jest na podstawie tabeli zawartych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 roku. Proponowane kwoty odszkodowania komunikacyjnego mogą się różnić ze względu na to, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują również swoje własne tabele. Trudno jest mówić o wysokości odszkodowania bez znajomości szczegółów zdarzenia. Aby poszkodowani mogli się dowiedzieć ile pieniędzy z odszkodowania mogą otrzymać, na naszej stronie umieściliśmy formularz zawierający podstawowe pytania potrzebne do oceny sprawy.

Teraz wiesz już kilka rzeczy o tym jak uzyskać odszkodowanie komunikacyjne po wypadku samochodowym samodzielnie lub korzystając z usług prawników. Jeżeli chcesz działać na własną rękę zalecamy sporo cierpliwości oraz dokładności w działaniu.

2018-02-08T12:19:23+00:00 4 Grudzień, 2016|