Zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej

/Zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej
Zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej 2020-08-17T13:23:27+00:00

Zadośćuczynienie jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym osobom, które utraciły w wypadku osobę najbliższą.

Osobami najbliższymi są rodzice, dzieci, rodzeństwo, a także macocha, ojczym i rodzeństwo przyrodnie. Osobą najbliższą jest także partner osoby, która zginęła w wypadku. Zadośćuczynienie przysługuje zatem nie tylko rodzinie, ale także osobom, które nie były spokrewnione ze zmarłym, ale łączyła je z nim silna więź emocjonalna.

Aby otrzymać zadośćuczynienie należy zebrać materiał dowodowy, by wykazać siłę łączących więzi, a to z kolei wymaga doświadczenia oraz wiedzy prawniczej.

Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie w zależności od stopnia doznanej krzywdy wynikającej z utraty osoby bliskiej. Dochodzenie zadośćuczynienia nie jest łatwym procesem, dlatego należy znaleźć wsparcie kompetentnego prawnika, który poprowadzi sprawę z należną empatią i pełnym zrozumieniem.

Umów się na spotkanie z adwokatem:

+48 601 614 292 (Warszawa)

+48 608 638 183 (filia w Kielcach)

Terminy na dochodzenie roszczeń

Poszkodowany może wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie w terminie 3 lat od dnia wypadku. W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy wcześniej nie wiadomo było kim jest sprawca lub gdy skutki wypadku ujawniły się później, termin ten wynosi 10 lat.

Jeżeli przeciwko sprawcy wypadku toczyła się sprawa karna i zapadł wyrok skazujący, z roszczeniem o odszkodowanie i zadośćuczynienie można wystąpić nawet 20 lat po dniu wypadku.

Osoby najbliższe mogą żądać zadośćuczynienia za doznaną krzywdę powstałą na skutek zerwania więzi rodzinnych. Przy ocenie jaka suma jest odpowiednia tytułem zadośćuczynienia bierze się pod uwagę charakter, stopień i czas trwania żałoby.

„Śmierć mojego męża wskutek wypadku była dla mnie ogromnym szokiem. Zostałam sama z córką, a do tego straciłyśmy jedyne źródło utrzymania. Odszkodowanie wywalczone przez tę Kancelarię pozwoliło nam na godne życie przez dłuższy czas, w ciągu którego udało nam się stanąć na nogi. Ślicznie dziękujemy za pomoc i wsparcie w trudnych dla nas chwilach. Jesteśmy wdzięczne za każdą złotówkę.”

Magdalena Lewandowska

„Państwa praca pomaga ludziom w trudnych dla nich chwilach. Bardzo dziękuję za cierpliwość, sympatyczną obsługę i oczywiście uzyskaną sumę zadośćuczynienia.”

Tadeusz Sadowski

„Nie wierzyłem, że należy mi się jakiekolwiek odszkodowanie. Ubezpieczyciel nie udzielił mi prawidłowych informacji. Skierowanie do Waszej Kancelarii mojej sprawy to był najlepszy możliwy krok, teraz nie muszę się już o nic martwić. Mam pieniądze na rehabilitację i nie tylko. Pozdrawiam.”

Mateusz Kozłowski